czwartek, 2 lipca 2009

Zas. kompetencji powierzonych

Zas. działania Wspólnoty i organów (instytucji) Wspólnoty w granicach i na podstawie kompetencji przyznanych przez TWE.

Wspólnota i jej organy działają na zas. kompetencji powierzonych Wspólnocie (traktatem) przez państwa członkowskie.

  • wyłącznie państwa członkowskie jako strony Traktatu-umowy międzynarodowej są uprawnione do określania kompetencji Wspólnoty jako osoby prawnej i kompetencji poszczególnych jej organów
  • zmiana w tym zakresie wymaga zmiany/uzupełnienia Traktatu.

Zas. kompetencji powierzonych ma dwa aspekty:

  • zewnętrzny – podział kompetencji m. Wspólnotę i państwa członkowie,
  • wewnętrzny – podziału kompetencji (właściwości) m. instytucje (organy) Wspólnoty Europejskiej.

Aspekt zewnętrzny wyraża się w tym, że Wspólnota działa w granicach uprawnień przyznanych jej Traktatem oraz dla realizacji celów w nim oznaczonych. Art. 5 ust. 1 TWE wyznacza podział kompetencji pomiędzy WE a państwa członkowskie, przy czym kompetencja Wspólnoty do działania nie musi być określona szczegółowo. TWE zawiera bowiem przepisy, które mają charakter upoważnień generalnych (np. art. 95 TWE).
W orzecznictwie ETS podkreśla się również, że kompetencje Wspólnoty mogą być w konkretnym przypadku wywiedzione w drodze wykładni poszczególnych przepisów Traktatu w sytuacji, gdy brak przepisów ustanawiających wyraźnie daną kompetencję. Ponadto, zgodnie z art. 308 TWE, Wspólnota może podjąć odpowiednie działanie, mimo braku kompetencji określonych w Traktacie, jeżeli podjęcie tego działania jest niezbędne do osiągnięcia, w ramach funkcjonowania wspólnego rynku, jednego z celów Wspólnoty.

Aspekt wewnętrzny wyrażony jest art. 7 ust. 1 TWE, zgodnie z którym każda instytucja Wspólnoty działa w granicach kompetencji przyznanych jej przez Traktat. Oznacza to w szczególności, że instytucje Wspólnoty nie mogą podejmować działań zastrzeżonych do właściwości innych instytucji Wspólnoty oraz że subdelegacja kompetencji jest dopuszczalna tylko na mocy wyraźnego przepisu Traktatu.

Zapewnieniu przestrzegania zas. działania Wspólnoty (jej organów i instytucji) na podstawie i w granicach przyznanych przez Traktat służy m.in.

  • obowiązek wskazywania podstawy prawnej aktu prawnego Wspólnoty;
  • możliwość stwierdzenia przez ETS nieważności aktu prawnego Wspólnoty wydanego z naruszeniem właściwości.
  • Linki sponsorowane

KANCELARIA PRAWNA
ul. Grunwaldzka 38A/6, Poznań

tel. (061) 86-888-48

info@matysiak-kancelaria.pl

www.matysiak-kancelaria.pl